dnes je 23.11.2024

Input:

Daňové řešení odborného rozvoje zaměstnanců

1.11.2024, , Zdroj: Verlag Dashöfer

7.2.19.2
Daňové řešení odborného rozvoje zaměstnanců

Ing. Ivan Macháček

Daňové řešení prohlubování a zvyšování kvalifikace zaměstnanců vyplývá:

  • u zaměstnance z ustanovení § 6 odst. 9 písm. a) a ustanovení § 6 odst. 9 písm. d) ZDP,

  • u zaměstnavatele z bodu 3 § 24 odst. 2 písm. j) a bodu 2 § 25 odst. 1 písm. h) ZDP.

Osvobození od daně u zaměstnanců podle § 6 odst. 9 písm. a) ZDP

Na základě znění § 6 odst. 9 písm. a) ZDP je u zaměstnanců osvobozeno od daně z příjmů ze závislé činnosti nepeněžní plnění vynaložené zaměstnavatelem na odborný rozvoj zaměstnanců související s předmětem činnosti zaměstnavatele nebo nepeněžní plnění vynaložené zaměstnavatelem na rekvalifikaci zaměstnanců podle zákona o zaměstnanosti; toto osvobození se nevztahuje na příjmy plynoucí zaměstnancům v této souvislosti jako mzda, plat, odměna nebo jako náhrada za ušlý příjem, jakož i na další peněžní plnění poskytovaná v této souvislosti zaměstnancům.

Osvobození od daně z příjmů ze závislé činnosti u zaměstnance se vztahuje na veškeré nepeněžní plnění vynaložené zaměstnavatelem na odborný rozvoj zaměstnanců související s předmětem činnosti zaměstnavatele, a to ať se jedná o prohlubování kvalifikace podle § 230 ZP nebo o zvyšování kvalifikace zaměstnanců podle § 231 ZP, které není považováno zaměstnavatelem za výkon práce, ale za překážku v práci, anebo které zaměstnanec absolvuje ve svém volném času.

Podmínky pro uplatnění osvobození od daně

Pro uplatnění osvobození od daně z příjmů ze závislé činnosti musí být splněny dvě podmínky:

  • jedná se o poskytnutí nepeněžního plnění zaměstnavatele, to znamená, že zaměstnavatel hradí částky za prohlubování či zvyšování kvalifikace přímo příslušné instituci za zaměstnance,

  • vzdělávání zaměstnance souvisí s předmětem činnosti zaměstnavatele.

Pokud jde o rekvalifikaci zaměstnanců, pak pro osvobození nepeněžního plnění zaměstnavatele, vynaloženého na rekvalifikaci zaměstnanců, od daně z příjmů ze závislé činnosti, nevyžaduje ustanovení § 6 odst. 9 písm. a) ZDP, aby tato rekvalifikace souvisela s předmětem činnosti zaměstnavatele.

Toto osvobození se nevztahuje na příjmy plynoucí zaměstnancům v této souvislosti jako mzda, plat, odměna nebo jako náhrada za ušlý příjem, jakož i na další peněžní plnění poskytovaná v této souvislosti zaměstnancům.

Osvobození plnění zaměstnavatele podle § 6 odst. 9 písm. d) ZDP

Pokud poskytne zaměstnavatel zaměstnanci nepeněžní plnění na jeho prohloubení nebo zvýšení kvalifikace, které nesouvisí s předmětem činnosti zaměstnavatele, nemůže zaměstnanec využít znění § 6 odst. 9 písm. a) ZDP, ale může využít znění § 6 odst. 9 písm. d) ZDP. Podle tohoto ustanovení zákona je od daně z příjmů ze závislé činnosti osvobozeno rovněž nepeněžní plnění poskytované zaměstnancům z fondu kulturních a sociálních potřeb, ze sociálního fondu, ze zisku (příjmu) po jeho zdanění anebo na vrub výdajů (nákladů), které nejsou výdaji (náklady) na dosažení, zajištění a udržení příjmů, ve formě možnosti používat vzdělávací zařízení.

Podmínkou pro osvobození od daně z příjmů ze závislé činnosti poskytnutého nepeněžního plnění zaměstnavatele na prohloubení nebo zvýšení kvalifikace, které nesouvisí s předmětem činnosti zaměstnavatele, je skutečnost, že poskytnuté nepeněžní plnění zaměstnavatele je hrazeno buď z fondu kulturních a sociálních potřeb, nebo ze sociálního fondu, ze zisku (příjmu) po zdanění, popř. jako nedaňový výdaj. S účinností od 1. 1. 2024 je na základě zákona č. 349/2023 Sb. stanoven finanční limit pro osvobození souhrnu nepeněžních plnění vymezených v § 6 odst. 9 písm. d) ZDP poskytovaných zaměstnavatelem zaměstnanci nebo jeho rodinnému příslušníkovi z fondu kulturních a sociálních potřeb, ze sociálního fondu, ze zisku (příjmu) po jeho zdanění anebo na vrub výdajů (nákladů), které nejsou výdaji (náklady) na dosažení, zajištění a udržení příjmů, v úhrnu do výše poloviny průměrné mzdy za zdaňovací období (pro rok 2024 se jedná o částku 21 983,50 Kč a pro rok 2025 se jedná o částku 23 278,50 Kč).

Poskytnutí peněžního plnění zaměstnavatelem

Pokud by zaměstnavatel hradil vynaložené náklady zaměstnance na prohlubování nebo zvýšení kvalifikace jako peněžní plnění dodatečně přímo zaměstnanci, pak u zaměstnance půjde o zdanitelný peněžní příjem, který je připočten v příslušném kalendářním měsíci k jeho hrubé mzdě. Tento peněžní příjem se zahrnuje do vyměřovacího základu pro odvod pojistného na sociální a zdravotní pojištění.

Daňové výdaje zaměstnavatele na odborný rozvoj zaměstnanců

Daňovými výdaji (náklady) zaměstnavatele jsou podle znění bodu 3 § 24 odst. 2 písm. j) ZDP výdaje (náklady):

  • na provoz vlastních vzdělávacích zařízení, nebo

  • výdaje (náklady) spojené s odborným rozvojem zaměstnanců podle zákoníku práce a výdaje (náklady) spojené s rekvalifikací zaměstnanců podle zákona o zaměstnanosti, pokud souvisejí s předmětem činnosti zaměstnavatele.

Daňovými výdaji jsou tedy veškeré výdaje zaměstnavatele na prohlubování nebo zvyšování kvalifikace (ať jde o peněžní nebo nepeněžní plnění) a na rekvalifikaci zaměstnanců, pokud souvisejí s předmětem činnosti zaměstnavatele.

Výše uvedené daňové výdaje (náklady) obsažené ve znění ustanovení zákona blíže specifikuje pokyn GFŘ č. D-59 v bodech 13 a 15 k § 24 odst. 2 zákona následovně:

Vzdělávacími zařízeními podle bodu 3 § 24 odst. 2 písm. j) ZDP se rozumějí pouze zařízení sloužící ke vzdělávání vlastních pracovníků. Daňovými výdaji jsou výdaje související s provozem těchto vzdělávacích zařízení, pokud tato zařízení slouží pouze ke vzdělávání vlastních pracovníků. Jsou-li tato zařízení využívána také ke vzdělávání jiných osob nebo k jiným účelům, lze do daňových výdajů zahrnout pouze část provozních výdajů souvisejících se vzděláváním vlastních pracovníků, stanovenou podle vhodného kritéria (např. lůžkodny, doba trvání jednotlivých činností). Pro část výdajů vynaložených na vzdělávání jiných osob nebo na jiné účely platí ustanovení § 25 odst. 1 písm. k) ZDP a daňové výdaje se uznávají pouze do výše dosažených příjmů.

Je-li při školeních zajištěno stravování (oběd nebo občerstvení), je jeho cena bez ohledu na formu uvedenou na pozvánce podle bodu 3 § 24 odst. 2 písm. j) ZDP výdajem zaměstnavatele, který vyslal zaměstnance na školení související s předmětem činnosti zaměstnavatele nebo s pracovním zařazením

Nahrávám...
Nahrávám...