7.3.10.6
Firemní mateřská škola jako nepeněžní benefit
Ing Ivan Macháček
Novela zákona o daních z příjmů provedená zákonem č. 349/2023 Sb. zrušila s účinností od 1. 1. 2024 slevu na dani za umístění dítěte obsaženou v § 35ba odst. 1 písm. g) ZDP, přičemž podmínky pro uplatnění této slevy byly stanoveny v § 35bb ZDP ve znění účinném do 31. 12. 2023. Šlo o možnost uplatnit slevu na dani z příjmů fyzických osob související s umístěním vyživovaného dítěte v předškolním zařízení, a to za každé vyživované dítě maximálně do výše minimální mzdy (ve zdaňovacím období roku 2023 se jednalo o možnost uplatnit maximální výši slevy na dani 17 300 Kč).
V souvislosti s použitím zařízení péče o děti předškolního věku včetně mateřské školy podle školského zákona v zákoně o daních z příjmů nalezneme od 1. 1. 2024 pouze znění § 6 odst. 9 písm. d) bod 2 (týká se zaměstnanců) a § 24 odst. 2 písm. zs) ZDP (týká se zaměstnavatele).
NahoruDaňové řešení u zaměstnance
Podle § 6 odst. 9 písm. d) ZDP ve znění účinném od 1. 1. 2024 (na základě zákona č. 349/2023 Sb.) je od daně z příjmů osvobozeno nepeněžní plnění poskytované zaměstnavatelem zaměstnanci nebo jeho rodinnému příslušníku z fondu kulturních a sociálních potřeb, ze sociálního fondu, ze zisku (příjmu) po jeho zdanění anebo na vrub výdajů (nákladů), které nejsou výdaji (náklady) na dosažení, zajištění a udržení příjmů v úhrnu do výše poloviny průměrné mzdy za zdaňovací období ve formě:
1) pořízení zboží nebo služeb zdravotního, léčebného, hygienického a obdobného charakteru od zdravotnických zařízení, pořízení zdravotnických prostředků na lékařský předpis a použití vzdělávacích nebo rekreačních zařízení,
2) použití zařízení péče o děti předškolního věku včetně mateřské školy podle školského zákona, knihovny zaměstnavatele, tělovýchovných a sportovních zařízení,
3) příspěvku na kulturní nebo sportovní akce,
4) příspěvku na tištěné knihy, včetně obrázkových knih pro děti, mimo knih, ve kterých reklama přesahuje 50 % plochy.
Z bodu 2 § 6 odst. 9 písm. d) ZDP vyplývá, že od daně z příjmů fyzických osob je osvobozeno nepeněžní plnění poskytované zaměstnavatelem zaměstnanci nebo jeho rodinnému příslušníkovi ve formě použití zařízení péče o děti předškolního věku včetně mateřské školy podle školského zákona, pokud je toto plnění poskytováno zaměstnavatelem z fondu kulturních a sociálních potřeb, ze sociálního fondu, ze zisku (příjmu) po jeho zdanění, anebo na vrub výdajů (nákladů), které nejsou výdaji na dosažení, zajištění a udržení příjmů. S účinností od 1. 1. 2024 je však zákonem č. 349/2023 Sb. zaveden pro všechna nepeněžní plnění poskytovaná zaměstnavatelem zaměstnanci nebo jeho rodinnému příslušníkovi, která jsou vymezená v § 6 odst. 9 písm. d) ZDP, souhrnný limit pro osvobození tohoto druhu příjmu zaměstnance u konkrétního zaměstnavatele, a to ve výši poloviny průměrné mzdy za zdaňovací období (v roce 2024 jde o částku 21 983,50 Kč).
GFŘ vydalo dne 1. února 2024 k otázce oceňování poskytovaného zaměstnaneckého benefitu ve formě použití zařízení péče o děti předškolního věku včetně mateřské školy podle školského zákona Metodiku zdanění firemních školek coby nepeněžního benefitu , v níž se mimo jiné uvádí: "Jak publikovalo Ministerstvo financí ČR, daňový režim bude vycházet z ceny obecních školek v příslušné lokalitě. Je-li obvyklá cena obecní školky v místě a čase například 1 500 Kč měsíčně a zaměstnanec platí 500 Kč, do limitu pro osvobození benefitů se mu započítá 1 000 Kč. Platí-li zaměstnanec 1 500 Kč a více, do limitu se nezapočítá nic. Pro zachování právní jistoty bude v nadcházejících měsících provedena legislativně-technická úprava zákona o daních z příjmů a toto pravidlo bude v zákoně výslovně zakotveno. Tento metodický přístup budeme uplatňovat již od ledna 2024".
Zákonem č. 163/2024 Sb. došlo v souvislosti s řešením benefitu zaměstnance ve formě použití zařízení péče o děti předškolního věku včetně mateřské školy podle školského zákona k následujícím změnám v § 6 ZDP:
Příjmem se rozumí rovněž částka, o kterou je úhrada zaměstnance zaměstnavatele za poskytnuté plnění nižší, než je cena:
a) určená podle zákona upravujícího oceňování majetku nebo cena, kterou účtuje jiným osobám,
b) stanovená podle odstavce 6 v případě poskytnutí motorového vozidla k používání pro služební i soukromé účely,
c) stanovená podle odstavce 17 v případě použití zařízení péče o děti předškolního věku včetně mateřské školy podle školského zákona (doplněné znění zákonem č. 163/2024 Sb.).
Nepeněžní příjem zaměstnance ve formě použití zařízení péče o děti předškolního věku včetně mateřské školy podle školského zákona rodinným příslušníkem tohoto zaměstnance se ocení v místě a čase obvyklou cenou za použití mateřské školy zřízené státem, krajem, obcí nebo dobrovolným svazkem obcí, nebo nejvyšší měsíční úplatou za předškolní vzdělávání podle vyhlášky upravující předškolní vzdělávání, a to za každý kalendářní měsíc poměrně podle doby používání tohoto zařízení rodinným příslušníkem v daném měsíci.…