JUDr. Magda Václavíková
Nahoru § 7
(1) Technické prostředky použité k uložení záznamů v elektronické podobě zaručují, že údaje v provedených záznamech nelze dodatečně upravovat; technickými prostředky jsou organizačně-technická opatření, informační systémy, technické zařízení a vybrané pracovní postupy.
NahoruVýklad
Ustanovení obsahuje technické požadavky na dokumentaci vedenou v elektronické podobě, informační systémy a zálohování dat. Zmocnění ke stanovení podrobností způsobu vedení a zpracovávání zdravotnické dokumentace v jednotlivých jejích podobách, včetně požadavků na technické prostředky pro vedení a zpracování zdravotnické dokumentace v elektronické podobě, obsahuje ustanovení § 69 písm. d) ZZS.
Požadavek na průkaznost zdravotnické dokumentace vyžaduje, aby se zdravotnickou dokumentací nebylo možné dodatečně manipulovat. Zatímco v listinné podobě by oprava nebo změna zápisu byla na první pohled viditelná, v elektronické podobě, pokud by dokumentace nebyla dodatečně chráněna, by následnou manipulaci nemuselo být možné odhalit. Vyhláška proto vyžaduje, aby technické prostředky použité k uložení záznamů ve zdravotnické dokumentaci v elektronické podobě zaručovaly, že údaje v provedených záznamech nešlo dodatečně upravovat nebo měnit. Opravy nebo doplnění záznamů je možné činit jen v souladu s ustanovením § 55a odst. 7 ZZS, tedy tak, aby bylo možné zjistit obsah záznamu před opravou nebo doplněním.
Technickými prostředky, které se použijí k zabezpečení průkaznosti zdravotnické dokumentace, jsou organizačně-technická opatření, informační systémy, technické zařízení a vybrané pracovní postupy. Konkrétní obsah těchto prostředků je ponechán na poskytovateli, který by měl v rámci svých vnitřních předpisů a školení obsluhy informačních systémů zajistit dosažení cíle požadovaného vyhláškou.
(2) Informační systém, ve kterém je vedena zdravotnická dokumentace v elektronické podobě, eviduje seznam identifikátorů záznamů v elektronické dokumentaci pacientů vedené poskytovatelem.
NahoruVýklad
Dalším požadavkem na informační systém s cílem zajistit průkaznost elektronicky vedené zdravotní dokumentace je evidence identifikátorů záznamů. Jedná se o identifikátor záznamu podle ustanovení § 55a odst. 1 ZZS, kterým musí být opatřen každý záznam do zdravotnické dokumentace vedené v elektronické podobě. Tento identifikátor je vždy unikátní a je ve formátu stanoveném standardem elektronického zdravotnictví vydaným podle zákona o elektronizaci zdravotnictví (§ 38 odst. 2 písm. c) ZEZ). Standardy jsou zveřejňovány ve Věstníku Ministerstva zdravotnictví a na jeho internetových stránkách .
(3) Bezpečnostní kopie dat z informačních systémů jsou prováděny nejméně jednou denně, pokud v daný den došlo v informačním systému ke změně.
NahoruVýklad
Bezpečnost a průkaznost zdravotnické dokumentace vedené v elektronické podobě má být dále zajištěna i tím, že vyhláška ukládá provádět bezpečnostní kopie dat z informačních systémů nejméně jednou denně, pokud v daný den došlo v informačním systému ke změně, tedy zpravidla každý pracovní den, resp. každý kalendářní den v zařízeních s nepřetržitým provozem. Jedná se tedy o zálohování, jehož účelem je rychlá obnova dat v případě jejich ztráty.
Každý den, během kterého došlo alespoň k jednomu zápisu do zdravotnické dokumentace, tak musí být pořízena kopie příslušných datových souborů. Záložní kopie mohou být využity v případě ztráty nebo poškození primárních datových souborů. Funkce zálohování bude obvykle součástí informačního systému umožňujícího vedení zdravotnické dokumentace v elektronické podobě. Pro zvýšení bezpečnosti platí, že záloha by neměla být fyzicky ukládána na stejné místo jako primární datové soubory.
(4) Před uplynutím doby životnosti záznamu na technickém nosiči dat je zajištěn přenos na jiný technický nosič dat.
NahoruVýklad
S ohledem na to, že elektronická média mají omezenou životnost, ukládá vyhláška před uplynutím doby životnosti záznamu na technickém nosiči dat povinnost zajistit přenos na jiný technický nosič dat. Poskytovatel by si tedy měl být vědom toho, na jakých typech technických nosičích dat jsou jeho data uložena a jaká je jejich obvyklá životnost, a tomu přizpůsobit frekvenci jejich přenášení na jiný technický nosič.
Nejedná se přitom o dobu v řádech desítek let, protože například životnost zapisovatelného CD se udává pouze v průměru cca 8 let. Pokud je tedy zdravotnická dokumentace v elektronické podobě uchovávána na CD, měla by se ještě před uplynutím této doby přenést na nové CD a takto se přenášet opakovaně vždy před uplynutím předpokládané životnosti až do jejího vyřazení, resp. zničení podle ustanovení § 17 vyhlášky.
(5) Uložení kopií pro dlouhodobé uchování musí být provedeno způsobem znemožňujícím provádět do těchto kopií dodatečné zásahy; tyto kopie jsou vytvářeny nejméně jednou za kalendářní rok.
NahoruVýklad
Nejméně jednou za kalendářní rok musejí být vytvářeny kopie zdravotnické dokumentace vedené v elektronické podobě pro dlouhodobé uchování neboli archivaci dat. Uložení těchto kopií musí být provedeno způsobem znemožňujícím provádět do těchto kopií dodatečné zásahy. Jedná se o další z požadavků vyhlášky, který má zajistit průkaznost vedení elektronické zdravotnické dokumentace. Na rozdíl od zálohování podle odst. 3 výše, funkcí dlouhodobého uchování dat není rychlá obnova, ale dlouhodobé skladování. Proto se liší i v intervalu ukládání.
(6) Při uchovávání…