0.1.1
Formy vedení zdravotnické dokumentace
JUDr. Magda Václavíková
Historicky byla zdravotnická dokumentace vedena pouze v listinné podobě. Vedení zdravotnické dokumentace i v elektronické podobě umožnil od roku 2001 zákon č. 20/1966 Sb., o péči o zdraví lidu, ve znění pozdějších předpisů, a ZZS v ustanovení § 55 odst. 1 tyto formy zdravotnické dokumentace zachoval. Zdravotnickou dokumentaci je tedy nadále možné vést buď v listinné podobě, v elektronické podobě nebo v kombinaci obou těchto podob.
Každý záznam do zdravotnické dokumentace vedené v elektronické podobě musí být opatřen identifikátorem záznamu, který je vždy unikátní a je ve formátu stanoveném standardem elektronického zdravotnictví vydaném podle zákona č. 325/2021 Sb., o elektronizaci zdravotnictví.
Poskytovatel je povinen jednotlivé záznamy ve zdravotnické dokumentaci autorizovat, a to z důvodu jejich průkaznosti. Z povahy věci plyne, že pro listinnou i elektronickou podobu jsou podmínky autorizace záznamů stanoveny odlišně.
Záznamy ve zdravotnické dokumentaci vedené v listinné podobě, resp. v její části v listinné podobě poskytovatel autorizuje tak, že je opatří uvedením data a času provedení záznamu, jména, příjmení a podpisem zdravotnického pracovníka nebo jiného odborného pracovníka, který zdravotní službu poskytl a svým podpisem potvrdil správnost záznamu.
Pokud se jedná o zdravotnickou dokumentaci vedenou v elektronické podobě nebo její část v elektronické podobě, zákon rozlišuje dvě situace podle toho, jestli poskytovatel tyto záznamy předává jiné osobě či nikoli. Pokud je jiné osobě nepředává, autorizace záznamu se provede způsobem určeným tímto poskytovatelem, který zajišťuje, že z autorizace lze určit, která osoba potvrdila správnost záznamu, s uvedením data a času provedení tohoto záznamu. Pokud je záznam určen k předání jiné osobě, autorizuje je tak, že je opatří buď resortním elektronickým časovým razítkem nebo kvalifikovaným časovým elektronickým razítkem a zároveň zaručenou elektronickou pečetí založenou na certifikátu pro elektronickou pečeť vydaném ministerstvem zdravotnictví nebo uznávanou elektronickou pečetí poskytovatele, nebo resortním elektronickým časovým razítkem nebo kvalifikovaným elektronickým časovým razítkem a zároveň buď zaručeným elektronickým podpisem zdravotnického pracovníka, který je vyhotovil, založeným na certifikátu pro elektronický podpis vydaném ministerstvem zdravotnictví obsahujícím identifikaci poskytovatele, nebo uznávaným…