7.2.8
Technické zhodnocení hmotného majetku
Ing. Ivan Macháček
NahoruTechnické zhodnocení versus oprava (údržba) hmotného majetku
V zákoně o daních z příjmů nenalezneme vymezení pojmů oprava a údržba majetku pro daňové účely. Proto lze brát vymezení pojmu oprava i udržování podle účetních předpisů za směrodatné i pro daňové účely. V § 47 odst. 2 písm. a) vyhlášky č. 500/2002 Sb. se uvádí, že součástí ocenění dlouhodobého hmotného majetku nejsou opravy a údržba. Opravou se dle tohoto ustanovení odstraňují účinky částečného fyzického opotřebení majetku (pozvolný proces stárnutí majetku v důsledku jeho používání) nebo poškození majetku (jednorázový proces zestárnutí majetku) za účelem uvedení do předchozího nebo provozuschopného stavu. Uvedením do provozuschopného stavu se rozumí provedení opravy i s použitím jiných než původních materiálů, dílů, součástí nebo technologií, pokud tím nedojde k technickému zhodnocení. Údržbou se pak rozumí soustavná činnost, kterou se zpomaluje fyzické opotřebení a předchází se poruchám a odstraňují se drobnější závady. Zatímco opravou se řeší až následné fyzické opotřebení resp. poškození majetku, údržbou se předchází tomuto opotřebení.
Ze znění pokynu GFŘ č. D-59 k § 33 ZDP vyplývá, že za změnu technických parametrů podle zákona se nepovažuje jen samotná záměna použitého materiálu, a to i v případě výměny oken s dřevěným rámem za okna s rámem plastovým, pokud zůstanou zachovány původní rozměry oken a počet vrstev skel oken. Za technické zhodnocení se rovněž nepovažuje vybavení motorového vozidla zimními pneumatikami.
Proto např. vynaložené výdaje na provedení:
-
výměny střešní krytiny za krytinu z jiného materiálu,
-
výměny dveří v budově o stejných rozměrech,
-
výměny vodovodního potrubí za plastový rozvod o stejných parametrech,
-
výměny dřevěných oken za plastová o stejných rozměrech apod.
budou vždy daňově uznatelné, protože půjde o opravu stávajícího hmotného majetku.
Podle znění § 25 odst. 1 písm. u) ZDP nelze výdaje vynaložené na opravu, údržbu nebo technické zhodnocení majetku sloužícího k činnosti, ze které plyne příjem ze samostatné činnosti (příjem zdaňovaný dle § 7 ZDP), zařadit mezi daňově uznatelné výdaje, pokud poplatník daně z příjmů fyzických osob nezařadí tento majetek do obchodního majetku podle § 4 odst. 4 ZDP.
NahoruVymezení technického zhodnocení hmotného majetku
Technickým zhodnocením se podle § 33 odst. 1 ZDP rozumějí výdaje na dokončené nástavby, přístavby a stavební úpravy, rekonstrukce a modernizace majetku, pokud převýšily u jednotlivého majetku v úhrnu ve zdaňovacím období částku 80 000 Kč. Technickým zhodnocením jsou i uvedené výdaje nepřesahující stanovenou částku, které poplatník na základě svého rozhodnutí neuplatní jako výdaj (náklad) podle § 24 odst. 2 písm. zb) ZDP. Technickým zhodnocením se stávají uvedené výdaje až okamžikem dokončení nástavby, přístavby, stavební úpravy, rekonstrukce a modernizace majetku.
-
Nástavbou se rozumí změna dokončené stavby, kterou se stavba zvyšuje.
-
Přístavbou se rozumí změna dokončené stavby, kterou se stavba půdorysně rozšiřuje a která je vzájemně provozně propojena s dosavadní stavbou.
-
Stavební úpravou rozumíme změnu dokončené stavby, při které se zachovává vnější půdorysné i výškové ohraničení stavby (např. přestavba, vestavba, změny vnitřního zařízení resp. vzhledu stavby); za stavební úpravu se považuje též zateplení pláště stavby.
-
Rekonstrukcí rozumíme zásahy do majetku, které mají za následek změnu jeho účelu nebo jeho technických parametrů.
-
Modernizací rozumíme rozšíření vybavenosti nebo použitelnosti majetku.
Vymezení nástavby, přístavby a stavební úpravy vychází z § 2 odst. 5 zákona č. 183/2006 Sb., o územním plánování a stavebním řádu (stavební zákon), vymezení rekonstrukce a modernizace je obsahem § 33 odst. 2 a odst. 3 ZDP.
Pokud výdaje na dokončené nástavby, přístavby a stavební úpravy, rekonstrukce a modernizace jednotlivého majetku nepřesáhnou v úhrnu ve zdaňovacím období částku 80 000 Kč, záleží na rozhodnutí daňového subjektu, zda půjde o technické zhodnocení, nebo zda výdaje poplatník zahrne do daňově uznatelných výdajů (nákladů).
V § 24 odst. 2 písm. zb) ZDP se uvádí, že výdaji vynaloženými na dosažení, zajištění a udržení zdanitelných příjmů jsou také výdaje (náklady) na dokončenou nástavbu, přístavbu a stavební úpravy, rekonstrukci a modernizaci jednotlivého majetku, které nejsou technickým zhodnocením podle § 33 odst. 1 ZDP.
Technické zhodnocení provedené po uvedení věci do stavu způsobilého k obvyklému užívání (s výjimkou technického zhodnocení provedeného na nemovité kulturní památce a na hmotném majetku vyloučeném z odpisování), nejpozději však v prvním roce odpisování, je podle § 29 odst. 1 ZDP součástí vstupní ceny hmotného majetku.
Technickým zhodnocením jsou podle znění § 33 odst. 4 ZDP také výdaje podle § 33 odst. 1 ZDP, pokud je hradí budoucí nájemce na cizím hmotném majetku v průběhu jeho pořizování za podmínky, že se stane nájemcem tohoto hmotného majetku nebo jeho části, a vlastník tohoto hmotného majetku nezahrne výdaje vynaložené budoucím nájemcem do vstupní ceny.
Jako příklad technického zhodnocení na nemovité věci si můžeme uvést výměnu kotle ústředního vytápění za výkonnější, zesílení elektroinstalace v objektu, instalaci žaluzií nebo mříží do oken budovy, rozšíření oken a dveří, změnu trasy vedení vody, elektrické energie, trubek ústředního vytápění resp. jejich zesílení, zateplení budovy polystyrénem. Pokud náklady na tyto činnosti převýší částku 80 tis. Kč u jednoho inventurního čísla hmotného majetku, půjde vždy o technické zhodnocení předmětného majetku.
Příklad – technické zhodnocení a oprava
Praktický lékař, který vede daňovou evidenci, provede v roce 2025 v objektu své provozovny zařazené v obchodním majetku následující práce:
a) výměnu dřevěných oken za plastová o stejných rozměrech a se stejným počtem vrstev skel za částku 84 000 Kč,
b) výměnu potrubí kanalizace v objektu za plastový rozvod o stejné dimenzi a ve stejné trase za částku 85 000 Kč,
c) zesílení elektroinstalace v objektu za částku 52 900 Kč.
Práce pod bodem a) a b) spadají pod charakter opravy, protože se jedná o záměnu stávajícího materiálu za jiný. Poplatník může za rok 2025 uplatnit tyto výdaje jako daňově uznatelné výdaje. Práce pod bodem c) jsou technickým zhodnocením, ale zesílení elektroinstalace nepřevýšilo částku 80 000 Kč, proto bude záležet na rozhodnutí poplatníka, zda provedené práce bude považovat za technické zhodnocení, anebo vynaloženou částku zahrne přímo do daňově uznatelných výdajů.
Příklad – technické zhodnocení a oprava
Lékař vymezil dvě místnosti v rodinném domě ke zřízení…