JUDr. Magda Václavíková
Ustanovení stanoví dobu uchování zdravotnické dokumentace a způsob jejího počítání jak v běžných případech, tak v případech složitějších, kdy si konkurují různě stanovené doby uchování. Zmocnění ke stanovení doby uchování zdravotnické dokumentace vyhláškou obsahuje ustanovení § 69 písm. f) ZZS.
K odst. 1
Stanovení optimální doby uchování zdravotnické dokumentace je složitou problematikou, protože na jednu stranu uchování je nezbytné z důvodu zajištění návaznosti zdravotních služeb a další léčby pacienta, ale na druhou stranu zdravotnická dokumentace obsahuje citlivé osobní údaje pacienta, a proto nemůže být uchovávána po delší než nezbytně nutnou dobu. Účelem různě stanovených dob je též zpřehlednění zdravotnické dokumentace tím, že dojde k odstranění těch jejích částí, které již z hlediska zajištění poskytnutí potřebných zdravotních služeb pacientovi pozbyly svou váhu.
Obecná doba uchování je stanovena písm. B. společných ustanovení přílohy č. 3 vyhlášky na 5 let s tím, že tato příloha může v konkrétních případech stanovit dobu jinak. Zatímco v některých případech vyhláška dobu uchování zkracuje (např. na 3 roky od provedení vyšetření u žádanky), většinou stanoví dobu uchování výrazně delší (např. v případě lůžkové péče 40 let od ukončení poslední hospitalizace pacienta nebo 10 let od úmrtí pacienta, resp. 20 let od ukončení poslední hospitalizace pacienta nebo 10 let od úmrtí pacienta v případě následné a dlouhodobé lůžkové péče). Před uplynutím doby uchování nesmí být zdravotnická dokumentace zničena.
K odst. 2
Pravidlo pro počítání doby uchování zdravotnické dokumentace je stanoveno tak, že tato doba se nepočítá přímo ode dne posledního zápisu, ale až od 1. ledna kalendářního roku následujícího po dni tohoto posledního zápisu. Pokud by tedy například poslední zápis ve zdravotnické dokumentaci byl učiněn…