2.3.1
Atestační a aprobační zkoušky lékařů, zubních lékařů a farmaceutů
PhDr. Jana Krejčíková, Ph.D.
Obecná pravidla pro organizaci atestačních zkoušek lékařů, zubních lékařů a farmaceutů a aprobačních zkoušek jsou stanovena vyhláškou č. 188/2009 Sb., o atestační zkoušce, aprobační zkoušce a závěrečné zkoušce certifikovaného kurzu a o postupu ověření znalosti českého jazyka pohovorem lékařů, zubních lékařů a farmaceutů, ze dne 10. června 2009. Další specifikace o obsahu a průběhu atestační zkoušky jsou uvedeny v příslušném vzdělávacím programu.
V souvislosti s převedením některých činností v oblasti specializačního vzdělávání lékařů a zubních lékařů na lékařské fakulty na základě podpisu veřejnoprávní smlouvy mezi univerzitami (Univerzita Karlova v Praze, Masarykova univerzita v Brně a Univerzita Palackého v Olomouci) a Ministerstvem zdravotnictví České republiky ze dne 27. září 2011 se organizace atestačních zkoušek lékařů v základních specializačních oborech (krom všeobecného praktického lékařství a praktického lékařství pro děti a dorost) převedla od 1. ledna 2012 na lékařské fakulty. Organizace atestačních zkoušek a jejich průběh v nových podmínkách lékařských fakult je ještě upřesněna v Příloze I. veřejnoprávní smlouvy Podrobné podmínky spolupráce, kterými se stanoví bližší charakteristiky výkonu činností pověřené organizace. Organizace atestačních zkoušek v základních oborech pro praktické lékaře (všeobecné praktické lékařství a praktické lékařství pro děti a dorost) zůstává i nadále v IPVZ, stejně tak i organizace atestačních zkoušek v základních oborech pro farmaceuty a organizace zkoušek certifikovaných kurzů pro lékaře a farmaceuty.
Atestační zkouška
Atestační zkouška je ověření teoretických znalostí a praktických dovedností, které se koná před atestační komisí v závěru specializačního vzdělávání po splnění všech požadavků vzdělávacího programu. Po jejím úspěšném absolvování získává lékař, zubní lékař a farmaceut specializovanou způsobilost pro samostatný výkon specializovaných činností v příslušném oboru a diplom o specializaci.
Atestační komise
Atestační komise je poradním orgánem ministerstva zdravotnictví a její členy jmenuje ministr na návrh univerzit, profesních komor, odborných společností a akreditovaných a vzdělávacích zařízení. Komise je nejméně tříčlenná a volí si ze svého středu předsedu. Převodem atestačních zkoušek na lékařské fakulty jsou členy atestační komise zástupci LF organizující atestační zkoušku, ale i zástupci jiné LF, dále i zástupci odborné společnosti a komor. Pro praktickou část zkoušky, která se koná na akreditovaném pracovišti spolupracujícím s LF, je přítomen jeden člen komise z jiné LF a školitel akreditovaného zdravotnického zařízení. Zkouška je přístupná pouze pro zdravotnické pracovníky s výjimkou porady o výsledku zkoušky nebo její části, která je neveřejná.
Přihlášky
Přihlášky k atestační zkoušce se předkládají na řádně vyplněných formulářích ministerstva, které jsou k dispozici na odděleních specializačního vzdělávání LF nebo v IPVZ pro nástavbové specializace a farmaceuty nebo v elektronické podobě (www.ezp.mzcr.cz). Pro posuzování, zda lékař splnil veškeré požadavky dané vzdělávacím programem, je třeba uvést, podle jakého vzdělávacího programu v přípravě k atestaci postupoval. Správnost veškerých údajů uvedených v přihlášce potvrzuje školitel a statutární zástupce akreditovaného zařízení, v němž se uskutečňuje vzdělávací program. Pokud uchazeči byla uznána odborná nebo specializovaná způsobilost získaná v cizině nebo započítána praxe absolvovaná v cizině nebo v jiném oboru nebo část doby studia absolvovaného v doktorském studijním programu, je nutné uvést jako přílohu k přihlášce kopie příslušného rozhodnutí ministerstva.
Přihlášku k atestační zkoušce na základě veřejnoprávní smlouvy zasílá lékař dle vlastního výběru a v požadovaném termínu na oddělení specializačního vzdělávání té lékařské fakulty, která vypisuje termín atestační zkoušky, vždy 90 dní před termínem atestační zkoušky. Přihlášky na atestační zkoušky v oborech, které zůstaly v kompetenci IPVZ, se zasílají do IPVZ. Pokud uchazeč o atestaci ještě potřebuje doplnit některé požadované kurzy, stáže, ev. praxi, napíše plánovanou akci do přihlášky s přesným termínem absolvování. Vše ale musí být splněno nejpozději 1 měsíc před termínem atestační zkoušky.
Termíny
Termíny atestační zkoušky jsou stanoveny ministerstvem na základě návrhu specializačních oborových rad složených z garantů specializačních oborů na příslušných lékařských fakultách. V souladu s veřejnoprávní smlouvou jsou termíny navrhovány na základě principu rotace, tj. pravidelném střídání lékařských fakult při zajišťování atestačních zkoušek. Rotace není jednoznačně definována, a tak se lékařské fakulty v některých oborech střídají podle jednotlivých pololetí, v jiných zase si rozdělují termíny mezi sebou v rámci jednoho pololetí. Termíny pro atestace v oborech v kompetenci IPVZ navrhuje IPVZ. Konečně termíny stanoví ministerstvo tak, aby odpovídaly předpokládanému počtu uchazečů a byly vypsány vždy do 31. ledna nejméně 2 termíny pro každý obor na příslušný kalendářní rok. Atestační zkoušky se konají v jarním zkušebním období a podzimním zkušebním období Termín a místo konání atestační zkoušky, event. i oddělené praktické části zkoušky jsou zveřejněny na webech MZ ČR, všech LF a IPVZ. musejí být přihlášenému uchazeči, který splnil požadavky stanovené příslušným vzdělávacím programem, sděleny nejméně 30 dní před termínem konání zkoušky.
Obsah a předpoklady atestační zkoušky
Obsah a předpoklady atestační zkoušky jsou stanoveny vzdělávacím programem příslušného oboru. Výjimku tvoří vzdělávací programy v oboru gynekologie a porodnictví, kardiologie a radiační onkologie z roku 2011, kde došlo k dílčím změnám v obsahu atestační zkoušky, provedeným Věstníkem MZ ČR, částka 1, 2013. Mezi zásadní a nepřekročitelné požadavky patří zejména absolvování předepsané povinné odborné praxe ve vlastním oboru, event. doplňkové praxe v dalších oborech, provedení požadovaného počtu stanovených výkonů, absolvování vzdělávacích akcí aj. Atestační zkouška se skládá z části teoretické a části praktické, která zpravidla předchází části teoretické. Při praktické části zkoušky jsou ověřovány odborné praktické dovednosti při vyšetření pacienta, provedení operačního výkonu, stanovení léčebného postupu, interpretaci výsledků vyšetření atd.; teoretická část se skládá z ověřování odborných znalostí při odpovědích na 3 odborné otázky, které se losují; součástí teoretické části může být i obhajoba písemné práce, projektu, pokud tak stanoví vzdělávací program. Po vylosování otázek komise poskytne přiměřený čas na přípravu odpovědí, nejméně 15 minut.
Před zahájením každé části zkoušky uchazeč prokazuje před komisí svou totožnost, předkládá ke kontrole průkaz odbornosti a logbook a na základě nařízení vlády č. 225/2011 Sb., o stanovení výše úhrad za zkoušky, předkládá doklad o zaplacení úhrady nákladů spojených s atestační zkouškou.
Výše úhrady
Výše úhrady za atestační zkoušku je nyní 500 Kč, z toho za teoretickou část je 250 Kč a za praktickou část rovněž 250 Kč. Při prvním opakování atestační zkoušky se úhrada zvyšuje na 3 500 Kč (teoretická část – 2 000 Kč, praktická část – 1 500 Kč), při druhém opakování se částka zvyšuje na 5 000 Kč (teoretická část – 3 000 Kč, praktická část – 2 000 Kč).
Hodnocení atestační zkoušky
Hodnocení atestační zkoušky se provádí během každé částí zkoušky slovy "prospěl" nebo "neprospěl". Pokud uchazeč neprokázal dostatečné znalosti a praktické dovednosti během praktické části zkoušky, zkouška je hodnocena "neprospěl", v teoretické části zkoušky se již nepokračuje a celkové hodnocení je rovněž "neprospěl". Pokud byla při teoretické části zkoušky odpověď na některou z otázek nedostačující, ale nebyly prokázány zásadní neznalosti, může komise položit doplňující otázku. Doplňující otázka může být položena pouze jednou v celém průběhu atestační zkoušky. Pokud je některá dílčí otázka teoretické části atestační zkoušky hodnocena "neprospěl", celkové hodnocení atestační zkoušky je…