dnes je 15.1.2025

Input:

CHIR/2 - Gliomy mozku

13.2.2009, Zdroj: Verlag Dashöfer

3.5.2
CHIR/2 - Gliomy mozku

Standard léčebného plánu

A. Identifikační údaje

Autor: Doc. MUDr. Martin Smrčka, Ph.D.
Editor: MUDr. Lenka Forýtková, CSc., MUDr. Aleš Bourek, Ph.D.
Oponent: Prof. MUDr. Vladimír Smrčka, CSc.
Verze provedení: Druhá autorská verze
Za zpracování a další aktualizaci
doporučeného postupu odpovídá:
CEESTAHC
Doc. MUDr. Martin Smrčka, Ph.D.
Autorská doména: CEESTAHC
Doc. MUDr. Martin Smrčka, Ph.D.
Kdo péči poskytuje: Praktický lékař, lékař LSPP, lékař RZP, anesteziolog, neurolog, radiolog, neurochirurg, onkolog, radioterapeut.
Odbornosti (dle číselníku VZP): 101, 003, 501, 209, 809, 506, 402, 403
Komu je péče poskytována: Pacienti s mozkovými gliomy.
Poznámka: Standard není v konečné verzi a bude upravován na základě připomínek dalších odborníků a CEESTAHC – Central and Eastern European Society of Technology Assessment in Health Care.

B. Věcný rámec standardu

B1.Vymezení věcného rámce standardu

Použité pojmy a zkratky:

CT – Computer Tomography

CTA – CT – angiografie

DSA – digitální subtrakční angiografie

MGMT – methylguanin-methyltransferáza

MRA – magnetická rezonanční angiografie

MRI – Magnetic Resonance Imaging

PET – pozitronová emisní tomografie

T1, T2 – vážené obrazy na MR

LSPP – lékařská služba první pomoci

RZP – rychlá záchranná pomoc

Definice onemocnění:

Gliomy mozku jsou primární intraaxiální tumory neuroepiteliální řady. Jedná se tedy o nádory rostoucí přímo z mozkové tkáně, z buněk označovaných jako glie. Podle typu gliové buňky, její diferenciace a biologické aktivity rozlišujeme několik histologických typů těchto nádorů (viz klasifikace onemocnění). Bez léčby tyto nádory zvětšují svůj objem a projevují se syndromem nitrolební hypertenze, fokálními příznaky nebo epileptickými záchvaty. Maligní formy tohoto onemocnění jsou doposud nevyléčitelné.

Patofyziologie:

Podstata růstu gliomů spočívá s největší pravděpodobností v oblasti molekulární biologie. Se zvyšující se malignitou gliomů přibývá počtu mutací a delecí v jejich genotypu. Nejčastější jsou mutace genu p53, ztráta heterozygocity genu 10p, 10q, 22q (astrocytomy) nebo 1p a 19q (oligodendrogliomy). Toto cytogenetické vyšetření je schopno odlišit primárně maligní gliomy (primární glioblastom) od astrocytárních tumorů s postupnou malignizací (sekundární glioblastom).

Nejčastějšími gliomy jsou nádory astrocytární řady – astrocytomy. Tvoří necelou polovinu všech nitrolebečních nádorů. Jedná se o nádory různého stupně zhoubnosti (gradus I–IV). V dospělosti se vyskytují především supratentoriálně, v dětství spíše v mozečku, mozkovém kmeni a n. opticus.

Pilocytární astrocytom

Pilocytární astrocytom (gradus I) je nezhoubný nádor, vyskytující se především u dětí. Histologicky je charakterizován zvýšenou buněčností jinak zcela diferencovaných astrocytů. V preparátu nejsou mitózy. Tumor může být cystický, při operaci bývají vcelku dobře definovány hranice nádoru. Často je proto možné nádor totálně exstirpovat. V případě úplného odstranění nádoru chirurgicky bývá pacient zcela vyléčen.

Astrocytom gradus II

Astrocytom gradus II bývá označován podle histologického nálezu různými přízvisky – protoplazmický, gemistocytární, fibrilární. Jedná se nádor mladých dospělých s maximem výskytu ve druhé a třetí dekádě věku. Patří spolu s pilocytárním astrocytomem mezi „low grade gliomy“. V histologickém preparátu jsou početné diferencované astrocyty, které však přece jen mohou vykazovat jisté známky buněčné atypie, například hyperchromazie jádra. V preparátu nejsou mitózy. V histologickém obraze působí nádor spíše benigně, na druhou stranu se jedná o nádor, který roste infiltrativně a nebývá jasně ohraničen od okolní mozkové tkáně. Z toho důvodu nebývá vždy možná totální exstirpace nádoru, zvláště v elokventních lokalizacích. K recidivám dochází asi u 50 % pacientů a v takovém případě dochází obvykle k malignizaci – posun do gradusu III nebo IV (viz sekundární glioblastom). Vzhledem k nejasné biologické povaze tohoto nádoru musejí být tito pacienti trvale dispenzarizováni a opakovaně kontrolováni na CT nebo MRI. Střední délka přežití pacienta s astrocytomem gradus II je 10 let.

Anaplastický astrocytom

Anaplastický astrocytom (gradus III) je již „high grade gliom“, který vykazuje v histologickém obraze jasné známky malignity – dediferencované astrocyty s četnými buněčnými a jadernými atypiemi a s mitózami. Podle 4. edice WHO klasifikace nádorů mozku z roku 2007 již pod obraz anaplastického astrocytomu nepatří vaskulární proliferace. Nádor se vyskytuje nejčastěji u pacientů v 5. a 6.dekádě věku. Na CT a MRI dochází k postkontrastnímu vysycování nádoru kvůli porušené hematoencefalické bariéře. Léčebný algoritmus spočívá v co nejradikálnější operaci, následuje radioterapie (50-60 Gy) a chemoterapie. Střední délka přežití pacientů s anaplastickým astrocytomem jsou 3 roky.

Glioblastoma multiforme

Glioblastoma multiforme (gradus IV) je nejmalignější nádor astrocytární řady. V histologickém preparátu vidíme kromě všech charakteristik jako u anaplastického astrocytomu ještě navíc vaskulární proliferace a (nebo) nekrózy. Glioblastom totiž často roste tak rychle, že cévní zásobení nestačí vyživit rychle přibývající nádorovou masu. Glioblastom se obvykle vyskytuje u pacientů od 5. dekády výše. Anamnéza bývá velice krátká, často jen několik týdnů nebo dnů. Na zobrazovacích vyšetřeních dochází k postkontrastnímu sycení nádoru.

V současné době rozlišujeme dle vzniku dvě varianty: primární a sekundární glioblastom. Primární glioblastom se manifestuje po krátké anamnéze. Postihuje v drtivé většině případů starší jedince (průměrný věk 55 let), má velmi krátkou anamnézu klinických příznaků (obvykle méně než 3 měsíce) a manifestuje se de novo (bez klinického a radiologického průkazu předchozí méně maligní léze). Sekundární glioblastom se může vyvíjet z difuzního nebo anaplastického astrocytomu. Sekundární glioblastom postihuje mladší jedince (věk pod 45 let) a délka anamnézy a klinické symptomatologie závisí na rychlosti progrese z difuzního astrocytomu. Tato doba vykazuje velký individuální rozptyl od 1 roku do 10 let s průměrem 4–5 roků. Rychlost progrese je větší a doba manifestace sekundárního glioblastomu kratší u pacientů starších 45 let.

Typickým místem růstu glioblastomu je subkortikální bílá hmota mozkových hemisfér. Výskyt v jednotlivých lalocích se udává v tomto pořadí: temporální (31%), parietální (24%), frontální (23%) a okcipitální (16%). Časté je šíření růstu v oblasti corpus callosum do opačné hemisféry. Pro typický vzhled na MRI, připomínající motýla, se vžil název „butterfly glioma“. Mezi další častá místa šíření patří přilehlá mozková kůra a bazální ganglia.

Bez léčby by většina pacientů nemoci podlehla během 3 měsíců. Léčba spočívá v co nejradikálnější operaci, radioterapii a chemoterapii. Současná medicína si nedokáže s glioblastomem poradit, střední délka přežití je 50 týdnů. Přestože se jedná o takto maligní nádor, stejně jako jiné tumory gliální řady prakticky nikdy netvoří metastázy. Nejdelšího přežití dosahují pacienti, u kterých bylo možno provést radikální odstranění tumoru. Pro operace všech gliomů i jiných nádorů mozku však platí, že radikální operace nesmí způsobit závažný trvalý neurologický deficit.

Oligodendrogliom představuje asi 4 % všech primárních mozkových ná dorů. Histologicky se obvykle jedná o gradus II nebo III. Nádor se obvykle vyskytuje ve frontálních lalocích. Většinou se v nádoru objevují kalcifikace, což je typickým znakem oligodendrogliomu také na CT vyšetření. Nádor se často projevuje epileptickými záchvaty. Léčba je na prvním místě chirurgická, je možné využít radioterapie. Více než astrocytomy je tento nádor citlivý k chemoterapii. Prognosticky příznivým faktorem je výskyt delece 1p19q. Délka přežití odpovídá histologickému gradingu.

Ependymom také patří v širším slova smyslu mezi gliomy. Protože ependym tvoří výstelku komorového systému, často se jedná o tumory komorové nebo se do komory propagující. Velmi časté jsou zvláště v oblasti IV. mozkové komory. Histologicky se může jednat o gradus I (subependymom), o diferencovaný gradus II nebo o anaplastickou formu (gradus III). Při operaci nacházíme obvykle relativně ohraničený tumor, který je někdy možno totálně exstirpovat. Někdy je nutno místo růstu ependymomu ponechat in situ, neboť se může jednat o vysoce elokventní oblast (například mozkový kmen v případě ependymomu IV. komory).

Klasifikace onemocnění:

Onemocnění lze klasifikovat z několika hledisek:

  1. Histologická klasifikace (WHO, 2007):

    Low grade gliomy: Gradus I (pilocytární astrocytom, subependymom),
    Gradus II (astrocytom G II, oligodendrogliom
    G II, ependymom G II),
    High grade gliomy: Gradus III (anaplastický astrocytom, oligodendrogliom G III, ependymom G III),
    Gradus IV (glioblastoma multiforme).
  2. Molekulárně biologická klasifikace jednotlivých histologických typů (existence mutací, delecí atd.)
  3. Klasifikace podle klinického stavu pacienta (Karnofsky skóre):

    100 bez obtíží, není známek nemoci

    90 schopen normální aktivity, minimální symptomy

    80 normální aktivita se zvýšeným úsilím, zjevné příznaky

    70 obslouží se, není schopen normální aktivity

    60 vyžaduje občasnou pomoc

    50 vyžaduje častou péči

    40 neschopen o sebe pečovat, vyžaduje zvláštní péči

    30 těžce postižen, hospitalizován, není v bezprostředním ohrožení života

    20 velmi těžce postižen, nutná aktivní podpůrná péče

    10 moribundní pacient

B2. Epidemiologické charakteristiky onemocnění

Incidence primárních invazivních nádorů CNS je 6,6/100 000 obyvatel za rok. Mortalita na tato onemocnění je 4,7/100 000 obyvatel za rok (1). V roce 2000 bylo na světě diagnostikováno 176 000 nových případů zhoubných nádorů CNS s odhadovanou mortalitou 128 000 pacientů (2). Incidence primárních tumorů mozku je častější u bělochů než u černochů a mortalita je vyšší u mužů než u žen (glioblastoma multiforme: 1,5 : 1). Glioblastoma multiforme představuje 12–15 % všech intrakraniálních nádorů.

Tabulka 1: Výskyt onemocnění gliomů mozku

Název Relativní výskyt Věk pacientů
Pilocytární astrocytom (G I) 10 % Děti
Diferencovaný astrocytom (G II) 10 % Mladí lidé
Anaplastický astrocytom (G III) 30 % 46 let
Glioblastoma multiforme (G IV):
a) primární (přímý vznik)
b) sekundární
(vznik z anaplastického astrocytomu)



50 %



53 let


B3. Kvalifikační předpoklady

Instituce:

Pracoviště praktického lékaře pro dospělé, LSPP, RZP, neurologické oddělení, neurochirurgické pracoviště, onkologie a radiologie.

Diagnostika tohoto onemocnění je často započata lékaři prvního kontaktu. Při postupném nárůstu příznaků je pacient obvykle nejprve vyšetřen praktickým lékařem, v případě náhlého vzniku příznaků (například epileptický záchvat) se může jednat také o lékaře RZP. Následně je pacient vyšetřen neurologem a odeslán na CT vyšetření. Po zjištění diagnózy mozkové expanzivní léze jsou pacienti obvykle hospitalizováni na neurologickém oddělení k zavedení antiedematozní terapie a k dalšímu došetření. Poté jsou přijati na neurochirurgické pracoviště. V některých případech jsou pacienti hospitalizováni přímo na neurochirurgii bez mezičlánku hospitalizace na neurologii. Chirurgickou léčbou gliomů mozku se v současné době zabývají všechna velká neurochirurgická pracoviště v České republice. Chirurgická léčba mozkových gliomů by měla mít zázemí velké nemocnice s 24hodinovou dostupností všech relevantních specialistů (neurolog, internista, hematolog, kardiolog, radiolog, anesteziolog) a s moderním vybavením zobrazovací technikou. Na léčbě zhoubných gliomů se dále podílí onkolog a radioterapeut. Tato léčba může probíhat ambulantně nebo za hospitalizace.

Odborný personál:

Praktický lékař pro dospělé,

Nahrávám...
Nahrávám...