dnes je 15.1.2025

Input:

Definice pojmů

2.6.2008, Zdroj: Verlag Dashöfer

2.1.2
Definice pojmů

Terminologická nejednotnost

Česká republika se řadí ke státům se značnou mírou terminologické nejednoty v oblasti zdravotních systémů, v mnoha případech české výrazy zcela schází. Čtenář, který se hlouběji této oblasti věnuje, mívá z uvedeného důvodu obtíže v praktickém každodenním užívání publikovaných materiálů. Výkladová nejednota se samozřejmě nevyhýbá ani oblasti, na níž je zaměřena tato publikace. Čtenář se setkává s pojmy doporučení, doporučený postup, guideline (clinical pathway), standard (medicínský, léčebný, diagnostický, terapeutický, prevence), standard efektivní léčebné péče, standardní operační postup, standardní protokol. Všechny uvedené pojmy mají velmi úzký vztah k rozhodovacímu postupu (rozhodnutí), které musí poskytovatel zdravotní péče vykonat jak v rámci diagnostického, tak terapeutického procesu při poskytování kvalitních zdravotních služeb. Pochopení způsobu užívání uvedených pojmů se následně odráží v míře zodpovědnosti učiněného rozhodnutí na různých úrovních rozhodovacího procesu. Řečeno jinými slovy, všechny výše uvedené pojmy představují rozličné nástroje, které nám pomáhají se rozhodovat, prakticky žádný z nich však nečiní rozhodnutí za nás ani z nás nesnímá osobní míru zodpovědnosti za učiněná rozhodnutí.

Doporučení

Doporučení lze vnímat jako souhrn či přehled dostupných znalostí v dané problematice vypracovaný jednotlivcem nebo skupinou jednotlivců či organizací a radu, jak se lze se v určitých situacích zachovat nebo postupovat.

Doporučený postup

Doporučený postup se od doporučení prakticky v ničem neliší, pouze zdůrazňuje fakt, že se doporučení týká nějakého procesu, navazujícího sledu událostí.

Guideline

Guideline „gajdlajn“ (v německy mluvících oblastech Richtlinien) je pouze převzatý výraz prakticky synonymický s výše zmíněným pojmem doporučený postup. Z čistě jazykového pohledu je však možno cítit v případě užití anglického výrazu, že je v jeho případě kladen důraz na to, že předložený text je ze strany autora nebo autorského kolektivu koncipován jako materiál, který si klade za cíl „vést“ čtenáře určitým směrem nebo způsobem uvažování a řešení daného problému. Guideline je z tohoto pohledu možno vnímat jako vodítko.

Clinical pathway

Clinical pathway je pojem poměrně frekventně užívaný v oblasti standardizace zdravotní péče. S určitou mírou nadsázky lze říci, že na rozdíl od předchozího zmíněného pojmu „vedoucí linie – linky“ se snaží respektovat fakt,

Nahrávám...
Nahrávám...