dnes je 15.1.2025

Input:

Komentář zákona 89/2012 Sb., občanský zákoník, § 1124

15.6.2020, , Zdroj: Verlag Dashöfer

3.2.4.2.4
Komentář zákona 89/2012 Sb., občanský zákoník, § 1124

JUDr. Petra Kejvalová

[Zákonné předkupní právo spoluvlastníků]

Vývoj zákonného předkupního práva v novém občanském zákoníku.

Zákonné předkupní právo upravené v § 1124, doznalo v zákoně č. 89/2012 Sb., občanském zákoníku, doposud dvou zásadních změn, a to novelami s účinností od 1. 1. 2018 (zákon č. 460/2016 Sb.) a nyní od 1. 7. 2020 (zákon č. 163/2020 Sb.).

Novelou občanského zákoníku č. 163/2020 Sb., účinnou právě od 1. 7. 2020 se de facto navracíme k právní úpravě zákonného předkupního práva, která byla v novém občanském zákoníku zakotvena původně, tj. od 1. 1. 2014 až do 31. 12. 2017.

Nová právní úprava § 1124, reaguje na problémy dosavadní právní úpravy zákonného předkupního práva v praxi – zejména v případě spoluvlastnických podílů na nebytových jednotkách – typicky garážích či sklepech. Kdy vlastníci jednotek (bytů či nebytových prostor), s nimiž vlastnili sklep či garáž – ovšem ve formě spoluvlastnického podílu na jednotce – řešili v praxi problematicky uplatnění předkupního práva, kdy takovou jednotku vlastnily desítky osob – a vyřešení této otázky bylo nákladné a zdlouhavé a mnoho osob od prodeje či koupě ve výsledku odradilo.

Novela tedy omezuje dosavadní zákonné předkupní právo spoluvlastníků, které bylo upraveno jako časově neomezené a uplatnilo se ve všech případech spoluvlastnictví nemovité věci, bez ohledu na vznik spoluvlastnictví.

Nutno podotknout, že oproti předchozí právní úpravě, které upravovala spoluvlastnictví pouze věci nemovité, komentované ustanovení po novele upravuje zákonné předkupní právo obecně ve vztahu ke spoluvlastnictví – tedy jak věci movité, tak i nemovité.

Zákonné předkupní právo svědčí spoluvlastníkům, za splnění předpokladů stanovených odst. 1 komentovaného ustanovení, také v případě bezúplatných převodů – tedy typicky i v případě darování.

Vznik zákonného předkupního práva dle § 1124.

Nadále tedy zákonné předkupní právo vzniká pouze v případech, kdy:

  1. bylo podílové spoluvlastnictví založeno pořízením pro případ smrti, nebo
  2. jinou právní skutečností, v důsledku které nemohli spoluvlastníci od počátku ovlivnit svá práva a povinnosti.

Vzhledem k tomu, že se právní úpravou zákonného předkupního práva vracíme k původnímu znění § 1124, můžeme se znovu opřít o důvodovou zprávu, která takovouto právní úpravu zdůvodňovala tím, že pokud podílové spoluvlastnictví vznikne jinak než smlouvou mezi podílovými spoluvlastníky a tito pak nemají možnost od počátku ovlivnit svá práva a povinnosti z vlastní vůle, je zapotřebí pro takovouto situaci zvláštní řešení, a to právě v podobě zákonného předkupního práva.

Ve smyslu § 1491 jsou pořízením pro případ smrti závěť, dědická smlouva nebo dovětek. Zákonné předkupní právo dle § 1124 bude vznikat typicky při vypořádání pozůstalosti v rámci dědického řízení.

Rozsah zákonného předkupního práva spoluvlastníků.

Právní úprava zákonného předkupního práva, ke které se novelou v § 1124 vracíme, definuje rozsah zákonného předkupního práva spoluvlastníků jednak z hlediska časového a dále pak z hlediska subjektů.

Rozsah a zánik zákonného předkupního práva z hlediska časového

Zákonné předkupní právo trvá po dobu šesti měsíců ode dne vzniku spoluvlastnictví, typicky tedy ve smyslu § 1690 a násl. ode dne potvrzení soudu o dědictví. Dočasnost zákonného předkupního práva byla takto upravena, opět s odkazem na důvodovou zprávu občanského zákoníku proto, aby spoluvlastníci, kteří nemohli "svoji účast" v podílovém spoluvlastnictví ovlivnit, měli dostatečný časový prostor pro to, zvážit svou situaci a rozhodnout se ze své vlastní vůle, zda chtějí ve spoluvlastnictví setrvat či nikoliv.

Uplynutím zákonné šestiměsíční lhůty dojde ze zákona (tzv. ex lege) k zániku tohoto zákonného předkupního práva. K tomuto tedy není zapotřebí žádných právních jednání spoluvlastníků. Uplynutím lhůty stanovené v § 1124 odst. 1, tj. po uplynutí šesti měsíců ode dne vzniku spoluvlastnictví, zákonné předkupní právo samo zanikne.

Rozsah zákonného předkupního práva z hlediska subjektů

Koncepce zákonného předkupního práva, jak již bylo mnohokrát řečeno, cílí na skutečnost, aby nedocházelo k dalšímu štěpení vlastnictví věci a do spoluvlastnictví věci nevstupovaly třetí osoby, a to proto, aby bylo zachováno směřování rodinných linií podílového spoluvlastnictví – z toho důvodu je zákonné předkupní právo omezeno i z hlediska subjektů.

Spoluvlastníkům tak nesvědčí zákonné předkupní právo, pokud povinný spoluvlastník převádí svůj spoluvlastnický podíl:

  1. jinému spoluvlastníku, nebo
  2. svému manželu, nebo
  3. sourozenci, nebo
  4. příbuznému v řadě přímé.

V případě převodu spoluvlastnického podílu některému subjektu, ze shora uvedeného výčtu, se zákonné předkupní právo neuplatní.

Podíváme-li se blíže na výčet subjektů – jedná se v zásadě o dvě skupiny osob.

Jde-li o převod spoluvlastnického podílu na jiného spoluvlastníka – v tomto případě je převod spoluvlastnického podílu vyňat ze zákonného předkupního práva již de facto tradičně a zároveň logicky – a to právě s ohledem na základní smysl předkupního práva, kterým je zachování a ochrana stávajícího okruhu spoluvlastníků a zabránění dalšímu štěpení vlastnictví věci.

Pokud se spoluvlastník rozhodne převést svůj spoluvlastnický podíl jinému spoluvlastníku – je zcela na vůli daného spoluvlastníka, kterému z ostatních spoluvlastníků svůj podíl převede. Ostatní spoluvlastníci na takový převáděný podíl nemají žádný nárok. Upřednostňována je zde vůle převádějícího spoluvlastníka.

Jde-li o převod spoluvlastnického podílu manželu, sourozenci, nebo příbuznému v řadě přímé – jedná se o osoby spoluvlastníku blízké, ovšem ve vztahu k § 22, který vymezuje osoby blízké, komentované ustanovení zákonného předkupního práva taxativně vyjmenovává konkrétně pouze několik subjektů z celého výčtu osob blízkých tak, jak je zná § 22. V případě jiných osob blízkých, než výslovně uvedených v § 1124, se zákonné předkupní právo uplatní.

Pokud tedy spoluvlastník převádí svůj podíl na osobu blízkou – je zapotřebí rozlišit, zda se jedná o osobu, kterou uvádí § 1124.

Smyslem je opět zachování dosavadních rodinných linií spoluvlastnického vztahu věci.

Shrnutí podmínek zákonného předkupního práva:

Od 1. 7. 2020 má tedy spoluvlastník povinnost nabídnout svůj spoluvlastnický podíl ostatním spoluvlastníkům za splnění následujících podmínek:

  1. spoluvlastnictví bylo založeno pořízením pro případ smrti nebo jinou právní skutečností tak, že spoluvlastníci od počátku nemohli svá práva a povinnosti ovlivnit
  2. ode dne vzniku spoluvlastnictví dle bodu a) neuplynulo ještě 6 měsíců
  3. spoluvlastník svůj podíl převádí na osobu, která není jiným spoluvlastníkem, nebo manželem, sourozencem či příbuzným v řadě
Nahrávám...
Nahrávám...