3.1.5.9
Nakládání s recepty a žádankami označenými modrým pruhem
JUDr. Adam Doležal, SPL ČR
Na recepty a žádanky s modrým pruhem se předepisují humánní léčivé přípravky obsahující omamné látky skupiny I a psychotropní látky skupiny II. Pro účely zákona č. 167/1998 Sb., o návykových látkách, se návykovými látkami rozumějí omamné látky a psychotropní látky uvedené v přílohách č. 1 až 7 nařízení vlády č. 463/2013 Sb., o seznamu návykových látek, vycházející z Jednotné úmluvy o omamných látkách.
S přípravky obsahujícími návykové látky uvedené v příloze č. 1, 2, 5, 6 nebo 7 nařízení vlády o seznamu návykových látek a léčivé přípravky s obsahem uvedené látky kategorie 1 bez povolení mohou:
a) pouze pro poskytování zdravotních služeb nabývat, pozbývat a skladovat poskytovatelé zdravotních služeb,
b) předepisovat lékaři při poskytování zdravotních služeb ve zdravotnických zařízeních,
c) používat pro terapeutické účely lékaři a jiní zdravotničtí pracovníci ve zdravotnických zařízeních lůžkové a ambulantní péče a v zařízeních poskytujících pobytové sociální služby nebo lékaři, kteří mají uzavřenu smlouvu o preskripci léčivých přípravků se zdravotní pojišťovnou,
d) nabývat, a to i v zastoupení, na základě lékařem vydaného receptu, uchovávat a používat podle vydaného receptu pro vlastní potřebu fyzické osoby.
Výše uvedené osoby musejí být starší 18 let, bezúhonné a způsobilé k právním úkonům. U osob, které přicházejí do přímého styku s návykovými látkami a přípravky, nesmí být v organismu zjištěna návyková látka, pokud se nejedná o přítomnost návykové látky z důvodu lékařem předepsané léčby. Zaměstnanci, kteří provádějí výše uvedené činnosti, jsou povinni se na výzvu zaměstnavatele podrobit lékařské prohlídce ke zjištění přítomnosti návykové látky v organismu na základně § 18 odst. (3) zákona č. 167/1998 Sb., o návykových látkách.
Skladování návykových látek a přípravků je upraveno v § 10 zákona č. 167/1998 Sb.
Návykové látky, přípravky a prekursory musejí být skladovány v uzamčených místnostech, jejichž stěny, stropy, podlahy, okna a dveře jsou z materiálu znesnadňujícího proniknutí ke skladovaným látkám, nebo v nepřenosných uzamykatelných schránách z oceli nebo ve zvláštním k tomu účelu vyrobeném uzamykatelném zařízení neoddělitelně ukotveném do stěny, stropu nebo podlahy zhotovených z pevných materiálů (například cihel nebo betonových panelů).
Klíče od místností, ve kterých jsou skladovány návykové látky, přípravky a prekursory, mohou být vydávány pouze určeným osobám a musejí být uloženy odděleně od klíčů od ostatních místností v objektu.
Skladované návykové látky, přípravky a prekursory, jakož i výrobní zařízení k jejich výrobě nebo pěstování musejí být chráněny před ztrátou, odcizením a zneužitím, a to zejména nepřetržitou fyzickou ostrahou a vhodnými technickými prostředky (oplocení, elektronické zabezpečovací zařízení apod.).
Povinnosti uvedené v předchozích odstavcích nemusejí být plněny při skladování, ke kterému není třeba povolení k zacházení. Skladování v těchto případech však musí být zajištěno tak, aby ke skladovaným látkám neměly přístup nepovolané osoby.
Tiskopisy receptů a žádanek označených modrým pruhem podléhají evidenci.
Nahoru§ 13 zákona č. 167/1998 Sb., o návykových látkách
NahoruTiskopisy receptů a žádanek s modrým pruhem
Léčivý přípravek podle zákona o léčivech (dále jen "léčivý přípravek"), který obsahuje návykovou látku nebo uvedenou látku kategorie 1, může být vydán v lékárně osobě, které nebylo vydáno povolení k zacházení, pouze na recept, žádanku nebo bez receptu s omezením podle zákona č. 378/2007 Sb., o léčivech. Jedná-li se o léčivý přípravek, který obsahuje návykovou látku uvedenou v příloze č. 1 nebo 5 nařízení vlády o seznamu návykových látek, může být vydán pouze na recept nebo žádanku označenou modrým pruhem směřujícím z levého dolního rohu do pravého horního rohu, anebo výhradně na elektronický recept, stanoví-li tak zákon o léčivech.
Výrobu a distribuci lékařských předpisů označených modrým pruhem zabezpečují místně příslušné obecní úřady obcí s rozšířenou působností u smluvně zajištěného výrobce těchto tiskopisů, a to na základě objednávek poskytovatelů zdravotních služeb s místem výkonu těchto činností ve správních obvodech obecních úřadů obcí s rozšířenou působností.
Pro zabezpečení plynulé distribuce lékařských předpisů označených modrým pruhem vytvářejí obecní úřady obcí s rozšířenou působností jejich pohotovostní zásobu v rozsahu nejvýše jedné pětiny jejich celkové distribuce za předchozí kalendářní rok.
Lékařské předpisy označené modrým pruhem obsahují náležitosti podle vzorů uvedených v přílohách č. 1 a 2 vyhlášky č. 54/2008 Sb., o způsobu předepisování léčivých přípravků, údajích uváděných na lékařském předpisu a o pravidlech používání lékařských předpisů.
Obecní úřad obce s rozšířenou působností lékařské předpisy označené modrým pruhem po převzetí zaeviduje a vyzve oprávněnou osobu k jejich vyzvednutí. Lékařské předpisy označené modrým pruhem mohou být obecními úřady obcí s rozšířenou působností vydány pouze oprávněným osobám nebo jejich pověřeným zástupcům.
O vydání lékařských předpisů označených modrým pruhem vede obecní úřad obce s rozšířenou působností knihu tiskopisů, která obsahuje údaje o počtu vydaných lékařských předpisů, včetně jejich pořadových čísel, a identifikační údaje o oprávněné osobě. Převzetí lékařských předpisů označených modrým pruhem potvrdí oprávněná osoba nebo její pověřený zástupce na originálu objednávky a podpisem v knize tiskopisů.
Ztráta nebo odcizení nevyplněného lékařského předpisu označeného modrým pruhem se bez zbytečného odkladu oznámí obecnímu úřadu obce s rozšířenou působností, který tyto tiskopisy oprávněné osobě vydal, a současně se tato ztráta nebo odcizení oznámí i Policii České republiky.
Vydávají-li oprávněné osoby lékařské předpisy označené modrým pruhem dále osobám, které jsou k oprávněné osobě v pracovním poměru nebo v obdobném vztahu, vede oprávněná osoba o tomto výdeji evidenci. Znehodnocené nebo nepotřebné lékařské předpisy označené modrým pruhem, včetně jejich průpisů, odevzdají osoby, kterým byly tyto lékařské…