dnes je 2.1.2025

Input:

NEURO/3 - Bolest ve tváři

13.2.2009, Zdroj: Verlag Dashöfer

3.7.3
NEURO/3 - Bolest ve tváři

Standard léčebného plánu

A. Identifikační údaje

Autor: MUDr. Dalibor Janeček, Ph.D.
Editor: MUDr. Lenka Forýtková, CSc., MUDr. Aleš Bourek, Ph. D.
Oponent: prof. MUDr. Ivo Šlapák, CSc.
Verze provedení: Druhá autorská verze
Za zpracování a další aktualizaci
doporučeného postupu odpovídá:
CEESTAHC
MUDr. Dalibor Janeček, Ph.D.
Autorská doména: CEESTAHC
MUDr. Dalibor Janeček, Ph.D.
Kdo péči poskytuje: Praktický lékař, internista, pediatr, otolaryngolog, stomatolog, neurolog, oftalmolog.
Odbornosti (dle číselníku VZP): 001, 002, 014, 015, 101, 209, 605, 701, 704, 705
Komu je péče poskytována: Pacienti s bolestí ve tváři.
Poznámka: Standard není v konečné verzi a bude upravován na základě připomínek dalších odborníků a CEESTAHC – Central and Eastern European Society of Technology Assessment in Health Care.

B. Věcný rámec standardu

B1.Vymezení věcného rámce standardu

Použité pojmy a zkratky:

CT – Computer Tomography

FW – sedimentace erytrocytů

JT – jaterní testy

KO – krevní obraz

MR – magnetická rezonance

PND – paranasální dutiny

RTG – rentgen

UZ – ultrazvuk

rg. – regio

ggl. – ganglion

TM kloub – temperomandibulární kloub

Definice

Vjem tupé, pulzující nebo intenzivní či bodající bolesti na jedné nebo obou stranách obličeje.

Patofyziologie

Patofyziologickým předpokladem subjektivního pocitu bolesti ve tváři je dráždění struktur odpovědných za vznik bolesti. Může být způsobena poškozením nervů, úrazem nebo infekcí tkání tváře. Může také začínat někde jinde v těle. Někdy je příčina neznámá.

Klasifikace onemocnění:

Bolest ve tváři lze klasifikovat z několika hledisek. Interna tional headache society používá dělení bolestí v obličeji při postižení:

  • kostí,

  • šíje,

  • očí,

  • uší,

  • nosu a PND,

  • zubů, čelistí a přilehlých struktur,

  • nemoci TM kloubu (myofasciální sy., Costenův sy.),

  • bolest při neuralgii a migréně,

  • neklasifikovatelné bolesti.

Pro běžnou klinickou praxi doporučuji dělení na bolesti způsobené:

  • zánětem,

  • traumatem,

  • tumorem,

  • ostatní.

B2. Epidemiologické charakteristiky onemocnění

Nejčastější jsou bolesti při zánětu a traumatu (dutina ústní a chrup, čelistní a čichové PND, slinné žlázy). Záněty a úrazy ve srovnání s tumory jsou častější u mladších pacientů, tumory jsou častější u starších dospělých pacientů.

B3. Kvalifikační předpoklady

Instituce:

Pracoviště praktického lékaře, praxe odborného lékaře nebo specialisty, interní, pediatrické, otolaryngologické, oftalmologické, stomatologické, neurologické oddělení nemocnice (dle indikované úrovně péče).

Odborný personál:

Praktický lékař, lékař specialista s atestací z vnitřního lékařství, pediatrie, stomatologie, otolaryngologie, oftalmologie, neurologie (dle indikované úrovně péče).

Technické předpoklady:

Odpovídají výše uvedeným institucím (podle indikované úrovně péče).

Jiné předpoklady:

Nejsou.

C. Proces péče

(viz vývojový diagram 1)

C1. Vstupní podmínky procesu péče

Anamnéza – klinický obraz:

Subjektivní pocit bolesti v oblasti tváře (měkké tkáně a kosti splanchnokrania v oblastech: rg. infraorbitalis, rg. zygomatica, rg. parotideomasseterica a rg. buccalis), případně s postižením okolních struktur a oblastí (nejčastěji rg. nasalis, rg. oralis, rg. orbitalis, rg. mentalis, rg. temporalis). Bolest různého charakteru a intenzity, difuzní či lokalizovaná, eventuálně s dalšími příznaky lokálními a celkovými (zarudnutí kůže, otok, fluktuace, trismus, febrilie, nausea, vomitus atd.) nebo příznaky z postižení jiných orgánů (oči, uši, nos a PND, krční páteř), jedno či oboustranná.

Pacient se subjektivním pocitem bolesti v oblasti tváře.


C2. Vlastní proces péče

Základní vyšetření:

Základní vyšetření provádí nejčastěji internista (pediatr), otolaryngolog nebo stomatolog, méně často neurolog či oftalmolog. Úkolem lékaře, který je v primárním kontaktu s pacientem, je stanovit pravděpodobnou příčinu potíží, a pokud není schopen onemocnění léčit, odeslat pacienta na příslušné ambulantní či nemocniční pracoviště. Příčinou bolestí ve tváři mohou být trauma, zánět, tumor a další nespecifikované patologické stavy.

Trauma obličeje

Traumata měkkých částí obličeje lze rozdělit na otevřená (řezné, bodné, sečné, tržné, pokousání) a uzavřená. Při poranění měkkých částí obličeje je třeba vyloučit cizí těleso, tetanus, rabies, poranění n. VII., poranění skeletu, eventuálně poranění příušní žlázy (riziko vzniku slinné píštěle).

Při poranění skeletu se jedná o fraktury maxilly, mandibuly, orbity, nosních kostí, zygomatické kosti, temporální kosti nebo o polytrauma (nutno vyloučit poranění lební báze s možností otoliquorrhey či rhinoliquorrhey). Další možnou příčinou je poranění očního bulbu, nejčastěji trauma rohovky.

Zánětlivé stavy

Zánětlivé stavy působící bolest v tváři jsou nejčastěji lokalizované v oblasti měkkých tkání obličeje, nosu a PND, dutiny ústní, ucha a orbity. Při postižení měkkých tkání se jedná o kožní infekce (foliculitis, furunculus, carbunculus, absces, flegmóna – riziko intrakraniální komplikace v oblasti „trigonum mortis“), parotitis (epidemica, purulenta, m. Payen), případně lymphadenitis. V dutině ústní je nejčastější příčinou karies, pulpitis, periodontitis, gingivostomatitis nebo zánět slinných žláz bukálních a labiálních. Z ušních zánětů je možná bolest v tváři při externí otitidě difuzní či ohraničené (folicullitis, furunculus) a při komplikacích středoušních zánětů (temporozygomatitis, petrositis) nebo při syndromu Ramsay-Hunt (herpes zoster oticus). Infekce nosu a PND působí bolest v tváři především při postižení předních ethmoidů a maxillární dutiny a při komplikacích zánětů PND místních (empyém, mukokéla, ostitida), orbitálních (preseptální a postseptální flegmóna a

Nahrávám...
Nahrávám...