1
Právní předpisy upravující povinnost vést zdravotnickou dokumentaci
Mgr. Bc. Martin Kůs
Povinnost řádného vedení zdravotnické dokumentace je nepochybná. Toto má za následek implementaci stále podrobnějších zákonů, vyhlášek či jiných předpisů upravujících její vedení, podmínky pro její archivaci a skartaci, ale i okruh osob majících oprávnění do ní nahlížet.
Základní právo pacientů znát veškeré informace o svém zdravotním stavu je zakotveno v Úmluvě o lidských právech a biomedicíně. Podle článku 10 odstavce 2 této úmluvy je každý oprávněn znát veškeré informace shromažďované o jeho zdravotním stavu s tím, že přání každého nebýt takto informován musí být respektováno. S ohledem na článek 10 Ústavy ČR (definující závaznost mezinárodních smluv ratifikovaných parlamentem) se Úmluva o lidských právech a biomedicíně stala součástí právního řádu ČR a veškeré vnitrostátní právní předpisy musejí být v souladu s ustanoveními této úmluvy.
Primárním právním předpisem upravujícím poskytování zdravotních služeb je zákon č. 372/2011 Sb., o zdravotních službách a podmínkách jejich poskytování, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „zákon o zdravotních službách”).
Podle tohoto předpisu je zdravotnická dokumentace souborem informací vztahujících se k pacientovi, o němž je vedena. Poskytovateli zdravotních služeb pak zákon ukládá vést a uchovávat zdravotnickou dokumentaci a nakládat s ní podle tohoto zákona a jiných právních předpisů (§ 53 odst. 1 ZZS).
Tímto jiným právním předpisem je pak zejména vyhláška Ministerstva zdravotnictví ČR č. 98/2012 Sb., o zdravotnické dokumentaci, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „vyhláška o zdravotnické dokumentaci”), která s ohledem na rozsah poskytovaných zdravotních služeb obsahuje údaje o zdravotním stavu pacienta a skutečnostech souvisejících s poskytováním zdravotních služeb pacientovi.
Podle zákona o zdravotních službách pak zdravotnická dokumentace, podle účelu jejího zaměření, obsahuje zejména:
a) identifikační údaje pacienta, kterými jsou jméno, popřípadě jména, příjmení, datum narození, rodné číslo, je-li přiděleno, číslo pojištěnce veřejného zdravotního pojištění, není-li tímto číslem rodné číslo pacienta, adresu místa trvalého pobytu na území České republiky, jde-li o cizince místo hlášeného pobytu na území České republiky a v případě osoby bez trvalého pobytu na území České republiky adresu bydliště…