dnes je 15.1.2025

Input:

Přílohy

10.9.2015, , Zdroj: Verlag Dashöfer

4.1.2.1
Přílohy

UNIFY ČR

Příloha 1: Hodnocení posturální stabilityHodnocení posturální stability

Dosud nejsou vytvořeny standardizované testy či jednotná posuzovací schémata pro pacienty s OP, proto je vhodné využít následující hodnocení.

Hodnocení stability ve stoji

Vyšetření se provádí s postupným zvyšováním náročnosti na udržení rovnováhy. Využívá se zužování oporné báze a vyloučení kontroly zraku (Opavský, 2003).

Rombergova zkouška – stoj I – stoj se vzdáleností chodidel od sebe na vzdálenost šířky ramene nebo jedné stopy. Stoj II – stoj spojný, stoj III – stoj spojný se zavřenýma očima (Opavský, 2003), maximálně po dobu 30 sekund (Herdman, 1994). Test může být také proveden na pěnovém povrchu, aby se změnila somatosenzorická informace (test lze provádět s kontrolou i bez kontroly zraku).

Hodnocení: stabilita vyšetřovaného, míra oscilací trupu, vrávorání nebo vychýlení během trvání zkoušky.

Stoj na jedné dolní končetině se zavřenýma očima – vyzveme vyšetřovanou osobu, aby jednu dolní končetinu pokrčila v koleně a zvedla od podložky, ustálila se ve stoji a potom zavřela oči (Opavský, 2003).

Hodnocení: stabilita vyšetřovaného, míra oscilací trupu, vrávorání nebo vychýlení během trvání zkoušky.

Tandem test – („ostřejší” Romberg), vyšetřovaný ve stoji, nohy jsou v tandemové pozici (za sebou) ustálí se ve stoji a potom zavře oči. Nezáleží na tom, která noha je vpředu (Herdman, 1994).

Hodnocení: stabilita vyšetřovaného, míra oscilací trupu, vrávorání nebo vychýlení během trvání zkoušky.

Chůze po linii – dynamické hodnocení, vyšetřovaný jde po linii (čáře), pohled nejdříve směrem dolů, pak na strop, případně se zavřenýma očima.

Hodnocení: stabilita vyšetřovaného, míra oscilací trupu, vrávorání nebo vychýlení během trvání zkoušky.

Tandemová chůze – pacient udělá deset kroků tak, že umísťuje patu jedné nohy před špičku druhé nohy. Horní končetiny jsou umístěny překříženy na prsou. Test provádíme s kontrolou zraku, a je-li to možné, bez kontroly zraku (Herdman, 1994).

Hodnocení: stabilita vyšetřovaného, míra oscilací trupu, vrávorání nebo vychýlení během trvání zkoušky.

Fucuda step test – pacient pochoduje na místě, kdy provede 50 kroků. Horní končetiny předpaží do 90 stupňové flexe, loketní klouby jsou v extenzi. Test provádíme nejdříve s kontrolou zraku, pak bez kontroly zraku (Herdman, 1994).

Hodnocení: měření postupu dopředu, stupně směru vychýlení.

Functional Reach Test (Duncan et al, 1990 in Carr, Shepherd, 1998) – měří rozdíl mezi délkou paže a maximálním dosahem vpřed ve stoji. Platnost testu vychází z měření úkonu, který je běžně používán v denních činnostech. Výsledky délky dosahu mají korelační vztah k biomechanickým parametrům (exkurze COP – centre of pressure). Jedná se spíše o dynamický test než o test rovnováhy ve stoji.

Provedení: bokem ke stěně, ke které je připevněn metr ve výšce ramene. Výchozí pozice je stoj (stoj na šířku base), paže předpažená do horizontály vodorovně s metrem. Paže se stěny ani metru nedotýká. Pacient sevře ruku v pěst a vyšetřující udělá značku v úrovni třetího metakarpu (hlavice třetího metakarpu). Pak je pacient vyzván, aby se pokusil dosáhnout vpřed co nejdále, bez toho, aniž by udělal krok. Vyšetřující udělá opět značku v úrovni třetího metakarpu.

Hodnocení: Dosažená vzdálenost je porovnána se stanovenými normami vzhledem k věku a pohlaví. Test předpokládá pokles výkonu u starších pacientů.

Normy:

Věk Muži (mm) Ženy (mm)
20–40 425 + 49 372 + 55
41–69 380 + 56 351 + 56
70–87 334 + 39 266 + 90

Mini-BESTest – je speciální klinický test pro hodnocení dynamické rovnováhy vyvinutý Franchignonim et al. v roce 2010. Jedná se o zkrácenou verzi Balance Evaluation System Test (BESTest), který je zaměřen na zhodnocení šesti různých kontrolních rovnovážných systémů tak, aby mohlo dojít k cílené rehabilitaci postižené části kontrolně rovnovážného systému. BESTest byl zkrácen jen na faktory analýzy dynamické rovnováhy pro zlepšení aplikace testu v klinické praxi.

Mini-BESTest využívá 14 sub-testů zaměřených na dynamickou rovnováhu, posturální reakci, senzorickou orientaci a dynamiku chůze. Každá dílčí zkouška je hodnocena 0–2 body, přičemž 0 bodů znamená, že pacient nedokázal vykonat požadovanou zkoušku. 1 bod značí částečné splnění zkoušky a 2 body jsou norma. Nejlepší možný výsledek je 28 bodů (Franchignoni et al., 2010).

Senior fitness test – jedná se o baterii testů, která byla vytvořena pro měření funkční tělesné zdatnosti dospělých osob starších 60 let a informuje a schopnosti provádění běžných denních aktivit. Každý z těchto testů podrobně popisuje Rikli (2001). Toto měření je sestaveno tak, aby nebyly kladeny vysoké nároky na vybavení či prostory, které jsou k testování zapotřebí, a rovněž je poměrně časově nenáročné. Dalším pozitivním aspektem tohoto testu je snadná srovnatelnost výsledků mezi vrstevníky stejného pohlaví, což může být motivujícím faktorem ke zlepšení své kondice. Tato baterie tedy obsahuje 6 samostatných testů (přičemž jeden z nich může být obměněn), které se zaměřují na sílu svalů horních a dolních končetin, na ohebnost těla a aerobní zátěž. Vybavení nezbytné pro tuto baterii testů čítá časomíru, závaží o hmotnosti cca 2,5 kg pro ženy a 3,5 kg pro muže, pásmo, židli (se sedací plochou ve výši 42 cm) a kužel.

Chair stand test (test vstávání ze židle) – cílem je zhodnocení svalové síly distální poloviny těla (tedy hlavně dolních končetin), jejíž stav se promítá do běžných denních úkonů, jako jsou chůze do schodů, procházky či udržení rovnováhy.

Provedení: testovaná osoba se vzpřímeně usadí doprostřed sedací plochy židle s chodidly v kontaktu s podlahou a horní končetiny překříží na hrudi. Vyšetřující vydá povel ke startu a spustí časomíru. Testovaná osoba následně střídá vzpřímený stoj s plně extendovanými dolními končetinami a výchozí polohu po dobu 30 s.

Hodnocení: výsledkem je součet postavení vykonaných za 30

Nahrávám...
Nahrávám...