dnes je 21.11.2024

Input:

Vyjádření souhlasu

1.6.2017, , Zdroj: Verlag Dashöfer

5.1
Vyjádření souhlasu

JUDr. Magda Vavrušková, JUDr. Jakub Vozáb, Ph.D., Vozáb & Co. Law Offices s.r.o.

Poté, co pacient získá patřičné informace, pochopí je, eventuálně položí otázky a dostane na ně od zdravotnického pracovníka odpověď, měl by být schopen poskytnuté poučení vyhodnotit, zaujmout stanovisko a svobodně se rozhodnout, zda s navrženou zdravotní službou souhlasí či ne. Všechny projevy vůle pacienta ohledně zákroků jsou součástí zdravotnické dokumentace vedené o pacientovi, ať už jako dokument přímo podepsaný pacientem nebo jako zaznamenání tohoto projevu vůle zdravotníkem, popř. i s podpisem svědka. Souhlas může pacient vyjádřit některou z následujících forem.

Písemný souhlas

Písemná podoba souhlasu je z hlediska dokumentace informovaného souhlasu nejjistější a má nejvyšší důkazní hodnotu, nicméně pro praktickou stránku poskytování zdravotních služeb by samozřejmě bylo nemyslitelné, aby pacient vyjadřoval souhlas s každým sebemenším úkonem písemně. O případech, kdy je písemné vyjádření informovaného souhlasu nutností, je pojednáno blíže v kapitole 5.3 této publikace.

Pacient vyjadřuje písemný souhlas zpravidla podepsáním formuláře informovaného souhlasu nebo podpisem zápisu o souhlasu ve zdravotnické dokumentaci. V některých případech je pro písemné zachycení vyjádření vůle pacienta požadována ještě přísnější forma, a sice úřední ověření podpisu pacienta (to se týká například dříve vysloveného přání).

Ústní souhlas

Ústní projev, tj. vyslovení souhlasu je postačující všude tam, kde není pro souhlas předepsána písemná forma. Tento projev je následně zaznamenán informujícím lékařem nebo jiným zdravotníkem do zdravotnické dokumentace a zdravotník zápis podepíše s uvedením data a času zápisu.

Konkludentní souhlas

Jako konkludentní se označuje projev vůle učiněný jiným způsobem než slovně (tzn. ani ústně, ani písemně), např. pokýváním hlavy, pokynem rukou, popř.

Nahrávám...
Nahrávám...